Teknoloji - Grafik

Nx Teknolojisi

 Geleneksel flekso kalıplarınmda, etkili mürekkep transferi her zaman önemli olmuştur. Özellikle esnek ambalaj solvent bazlı mürekkep ile baskı yaparken, gerekli doygunluğu yakalamak için birden fazla kalıp ve yüksek anilox değerleri gerekir. Kötü mürekkep transferi ulaşılabilir renk gamutunu düşürerek ulaşılabilecek renk skalasını sınırlar. Zeminlerdeki boşluklar görsel ekiyi olumsuz etkiler.

Mürekkep transferini arttırmak için uzun zamandır çalışmalar yapılmış, ancak bu çalışmalar tutarlı yapıda gelişme sağlayamamıştır.

NX teknolojisi ile mürekkep artırımı yapılmadan daha yüksek densite değerleri elde edebilir ve bu sayede genişleyen renk gamutu ile daha fazla renk tonlarının basılabilmesi sağlanır. Ayrıca ince detayların baskıda artış gösterdiği gözlemlenir.

NX teknolojisinde daha önce olmayan ne var ?

Kısaca açıklamak gerekirse, 175 lpi'da gravür kalitesinde baskı sonucu, yüksek densite değerleri ve buna bağlı olarak genişleyen renk gamutu sayesinde daha canlı görsel etki için yüksek kontrast oranı.

 


Neden NX ?

- Baskı esnasında, diğer sistemlere oranla çok daha hızlı ayar süreci,
- Tekrarlanabilirlik, eşit forse ve farklılaşmasız forse,
- İşten işe ve tekrar baskılarda hep aynı neticeyi elde etme,
- İnce detayların baskıda artış göstermesi ve görsel kalitenin artması,
- Gravür kalitesinde baskı sonucu ile ekonomik olarak kazançlı,
- Daha hızlı baskılar,
- Mürekkep tasarrufu,
- Üretim verimliliği,

gibi kazançların yanı sıra NX teknolojisi ile üretilen klişelerin mukavemetinin daha yüksek olması ve buna paralel olarak baskı tirajında artış gözlemlenmesi.


- FLEXCELL NX SUNUM (TÜRKÇE)