Teknoloji - Grafik

Baskı Öncesi

Adım Adım Baskı Aşamaları

Baskı öncesi doğrudan renk yönetim sistemiyle alakalıdır. Günümüzde basım sektöründe kullanılan makine ve cihazlar farklı renkleri tanımlayabilmektedir. örneğin herhangibir monitörün gösterebileceği renk sayısı basılabilecek renk sayısndan fazladır. Kameralar, tarayıcılar ve monitörlerde RGB renk sistemi prensibiyle görüntü elde edilirken, baskı makineleri ve yazıcılar CMYK renk sistemi prensibiyle görüntü elde ederler. Renk yönetim sisteminde, RGB renk evreni ile CMYK renk evreni arasındaki dönüşüm sırasında renk kayıplarının minimuma indirilmesi ve en doğru şekilde elde edilmesini sağlamak esasdır. Renklerin bir cihazdan bir başka cihaza tanımlaması yapılırken değerlerin değişmemesi ve bütün aygıtların uyumlu bir şekilde renkleri tanımlaması ve taşıması gerekir. Sürecin devamında basılacak renklerin ekranda ve provada simüle edilme işlemi vardır.

Bu işlemlerin yapılması için renk yönetim sisteminde kolorimetri tabanlı bir iletişim kullanılmaktadır. Kolorimetri, herhangi bir cihazın renk evreninin bağımsız bir renk evrenini baz alarak insan gözüne göre uyarlanması halini karakterize etmektir. Bu işlemleri simüle işlemi yani kalibre ettiğimiz cihazlarımız ile oluşturulacak profil takip eder. Profil oluşturma işlemi kalibre edilmiş bir cihazın veya makinenin renk sisteminin belirlenmesidir yani parmak izinin çıkartılmasıdır. Bu sayede renk değerlerinin dönüşümleri yapılarak provadaki baskının simülasyonu minimum sapmalarla sağlanabilir.

Ayrıca Beta Flex Pro cihazı ile klişe üzerinden tramların 3d ve 2d yapılarına bakılabilirken, baskı sonrası renk ayrımı ve analizleri yapılabilir. Beta Flex Pro cihazı ile baskı üzerinden ve klişeden tram değerlerini ölçmek mümkündür. Bütün bunlar flexo kalıplarında kalite standartlarının üzerinde üretim yapmayı kolaylaştırırken, sorunlu baskılarda hata tespiti sürecini hızlandırıp hızlı çözümler üretmeye yardımcı olmaktadır.

Günümüzde baskı öncesi hazırlık sürecinde yaşanan en büyük sorunlardan birisi istenen renklerin baskı sonucunda elde edilmesindeki zorluktur. Bülent Klişecilik olarak baskı öncesi ve renk yönetimi konusunda çıkabilecek problemleri minimuma indirmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için uygulamalarımız devam etmektedir.